Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Białostockiej w rocznicę września 1939

Stefan Kosiewski Módlmy się za Polki i Polaków, ofiary zbrojnej agresji Związku Sowieckiego na Polskę, której żydomasoński rząd Piłsudczyków Becka i Rydza-Śmigłego doprowadził zdradziecko Naród Polski do katastrofy narodowej. Módlmy się i pracujmy z narodową, katolicką młodzieżą polską, której Pan Bóg pozwoli odnaleźć właściwe miejsce w przyszłości narodów. Bóg, Naród, Ojczyzna.
  • Obrazek

    Oddziały Armii Czerwonej w oczekiwaniu na rozpoczęcie defilady w Białymstoku, wrzesień 1939

     
1 września bieżącego roku obchodzimy 74. Rocznicę wybuchu II wojny światowej.

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Białostockiej organizuje wieczornicę patriotyczną poświęconą wydarzeniom tamtych dni.

Młodzi ludzie z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w czasie spotkania przybliżą Państwu losy mieszkańców naszego miasta w czasie pierwszych dni wojny. Wszystko to na podstawie archiwalnej prasy wydawanej we wrześniu 1939 roku w Białymstoku.

Spotkanie zostanie ubogacone w pokaz slajdów – zdjęć miasta z tamtego okresu. Nie zabraknie też pieśni patriotycznych i specjalnie przygotowanej oprawy świetlnej.

Spotkanie zostanie zakończone krótkim filmem – fragmentem kroniki filmowej.

Spotkanie rozpocznie się 1 września bieżącego roku w dolnym kościele pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku (ul. Ks. Abp. R. Jałbrzykowskiego 5) o godzinie 19:00.

Przed spotkaniem istnieje możliwość uczestniczenia we mszy świętej o godzinie 18:00.

 

Ks.abp Romualda Jałbrzykowskiego 5, Białystok, Poland, 15-753 Białystok, Poland
 
/ czytanie na dzisiaj: … Po przekroczeniu o świcie 17 września, bez wymówienia paktu o nieagresji, granicy z Polską przez oddziały Armii Czerwonej polskie działania obronne nie miały już szans powodzenia. Tego samego dnia w godzinach popołudniowych marszałek Edward Rydz-Śmigły wydał rozkaz wycofania oddziałów WP najkrótszymi drogami do Rumunii i na Węgry. Zastrzegał przy tym: „Z bolszewikami nie walczyć, chyba w razie natarcia z ich strony lub próby rozbrojenia oddziałów” [3]. Dyrektywa ta dawała dowódcom jednostek WP, które jeszcze nie weszły w styczność z oddziałami Armii Czerwonej, wolną rękę. Ze względu na trudności komunikacyjne część dowódców nie otrzymała tego rozkazu. Oddziały, które wcześniej starły się z Sowietami, oraz część tych, do których rozkazy nie dotarły, prowadziły walkę. W nocy z 17 na 18 września 1939 r. prezydent, Sztab Główny i rząd przekroczyły granicę z Rumunią.
http://ipn.gov.pl/kalendarium-historyczne/oddzialy-armii-czerwonej-w-oczekiwaniu-na-rozpoczecie-defilady-w-bialymstoku,-wr
Pierwsze w bój z wkraczającymi oddziałami sowieckimi weszły obsady strażnic Korpusu Ochrony Pogranicza. Jednostki Frontu Białoruskiego Armii Czerwonej uderzyły w czterech kierunkach, na północy posuwały się w kierunku Wilna, które po krótkotrwałej obronie zostało zajęte 19 września wieczorem. W środkowej części frontu Sowieci posuwali się na Grodno i Białystok, trzeci klin wojsk sowieckich kierował się przez Baranowicze na Brześć, czwarty zaś, wysunięty najbardziej na południe, uderzał w kierunku Pińska i w kierunku Włodawy. Jednostki Frontu Ukraińskiego posuwały się w dwóch kolumnach: północna przez Wołyń szła w kierunku Lubelszczyzny, a najsilniejszy i najbardziej mobilny związek operacyjny działał na południu. Jego zadaniem było odcięcie jednostek polskich od granicy z Rumunią i Węgrami i równoczesne zajęcie Tarnopola i Lwowa. Wobec stosunkowo słabej, dopiero improwizowanej polskiej obrony Sowieci w ciągu trzech dni zajęli pas terytorium szerokości ok. 170 km. Ponieważ oddziały niemieckie operowały głęboko na wschód od strefy wpływów wyznaczonej paktem Ribbentrop–Mołotow, 20 września 1939 r. w wielu miejscach oddziały obu agresorów znalazły się blisko siebie. Tego dnia w Berlinie doszło do spotkania delegacji sowieckiej i niemieckiej. Uzgodniono wówczas, że wojska umawiających się stron przejdą na uzgodnioną 23 sierpnia linię. Podczas operacji jednostki Wehrmachtu i Armii Czerwonej miał oddzielać 25-kilometrowy pas ziemi niczyjej.

W trakcie tej operacji doszło do kilku poważnych starć pomiędzy oddziałami WP a Sowietami. Do najbardziej znanych należy trwająca od 20 do 22 września obrona Grodna. Wymienić tu jednak trzeba też walki w Puszczy Augustowskiej, bitwę o Szack czy bitwę pod Wytycznem. Jako ostatnie 5 października 1939 r. Sowietom poddały się wycofujące się po tzw. drugiej bitwie tomaszowskiej jednostki płk. Tadeusza Zieleniewskiego [4].

W momencie zakończenia działań wojennych na terytorium zajętym przez Sowietów przebywało ok. 500–750 tys. żołnierzy Armii Czerwonej i NKWD. Stracili oni 2500–3000 zabitych i od 8000 do 10 000 rannych, ok. 150 wozów bojowych i 15–20 samolotów. Straty polskie były znacznie wyższe i mogły sięgać 6000–7000 ludzi poległych w walce oraz ok. 10 000 rannych. Dodać do tego trzeba nieustaloną liczbę żołnierzy i oficerów WP wziętych do niewoli, a następnie zamordowanych przez czerwonoarmistów oraz członków różnego rodzaju milicji. W rezultacie działań wojennych w sowieckich obozach jenieckich znalazło się kilkanaście tysięcy żołnierzy WP i policjantów. Na mocy decyzji Stalina, zaaprobowanej przez Biuro Polityczne KC WKP(b), zostali oni rozstrzelani w kwietniu 1940 r. [5]

….do Zgromadzenia Ludowego Zachodniej Białorusi, zwołanego w Białymstoku w dniach 28–30 października. Gremia te najpierw, w rozpisanej na głosy krytyce „eksterminacyjnej polityki białopolskich okupantów, krwiopijców i jaśniewielmożnych panów” wobec „mas ukraińskich i białoruskich”, uchwaliły ustanowienie na okupowanych obszarach władzy sowieckiej, którą sprawować będą rady delegatów. Następnie przyjęto deklarację zawierającą „prośbę” do Rady Najwyższej ZSRS o włączenie tych ziem do „siostrzanych republik” USRS i BSRS. Kolejne uchwały dotyczyły problematyki gospodarczej. Trzecia proklamowała konfiskatę bez wykupu ziem, budynków i inwentarza należących do „obszarników”, kościołów oraz urzędników państwowych i przekazanie ich w użytkowanie (a nie na własność) chłopom małorolnym i bezrolnym. Czwarta uchwała nacjonalizowała banki i większe zakłady przemysłowe. Na koniec obrad Zgromadzenie Ludowe Zachodniej Białorusi zdecydowało o ustanowieniu 17 września ogólnonarodowym świętem. W dniach 1–2 listopada RN ZSRS uchwaliła ustawy włączające tzw. Zachodnią Białoruś i Zachodnią Ukrainę do ZSRS….

Instytut Pamięci Narodowej | Oddziały Armii Czerwonej w oczekiwaniu na rozpoczęcie defila

ipn.gov.pl

Stosując pliki cookie (tzw. ciasteczka), Instytut Pamięci Narodowej stara się zapewnić Państwu komfort korzystania z niniejszego serwisu internetowego, polegający na uwzględnieniu zapamiętanych preferencji użytkownika co do przeglądanych treści oraz na spersonalizowaniu wyglądu witryny. Przechodząc…
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s